React Native Base Nedir

Bu yazıda native base nedir ondan bahsedeceğim: react native ile cross platform app ler yazıyoruz bunu yaparken de style object ler kullanıyoruz örneğin style={{borderColor:’blue’}} bu genel olarak değişkenlik göstere biliyor android için özel ios için özel style objectler geliştirmemiz gerekebiliyor bu durumda native base çok büyük bir yardımcı oluyor kendisine react native için stil kütüphanesi diyebiliriz ve bu stiller android ve ios a özel mesela bir buton oluşturursak native base ile hem ios hemde android in tasarımına uygun olur her ikisinde de.

Ben şahsen tüm app projelerimde native base kullanıyorum buda yaptığım basit applerden biri. Bu linkten de native base kitchensink i yani nativebase componenleri telefonunuzda hızlıca test edebilirsiniz. Kullanımına geçersek native base i projemize npm ile kuruyoruz sonra istediğimiz bileşenleri import ederek kullanıyoruz bu kadar.

3. satırdaki kodda native-base modülünden istediğimiz bileşenleri çağırdık bunları render da kullanabiliriz. Native base de stabilleşmiş bir anotomy var en ana kapsayıcı Container olmalıdır içerikleride content kapsamalıdır.

Peki bu native base in arkasında ne koşuyor? bildiğimiz react native kodları koşuyor.  Mesela Container rn deki View den türemiştir, Button touchableopacity den türemiştir, Content scrollview den türemiştir felan. Sonuç olarak native base bir react native kütüphanesi react native ile app geliştirmede oldukça zaman kazandırmakta.

Ben şimdiye kadar tüm native base compoenentlerini kullanmışımdır ama bu makalede hepsini tek tek anlatmayacağım bu linke tıklayarak tüm componentler listelenmiştir hangisini isterseniz 2 dakikada her detayını öğrenebilirsiniz. Bu linkten de icon isimlerin hepsine ulaşabilirsiniz (<icon name=”menu” />)

Makale özeti: native base in bir react native kütüphanesi olduğunu ve işleri çok kolaylaştırdığından bahsettik. Neden kullanacağımızdan, avantajlarından, nasıl kullanıldığından vs. bahsettik. native base in nasıl çalıştığından bahsettik. İnceleyebileceğimiz ve ihtiyaç duyulacak linkleri paylaştık.

By Batuhan Akkaya
25 Temmuz 2017