Ecmascript 6 Özellikleri

Bu yazıda Ecmascript 6 (Ecmascript 2015) ile gelen özellikleri listeleyip örnekler ile anlatacağım. Bu linkten es6 browser desteklerini inceleyebilirsiniz.

Const ve Let Değişkenler

Const ve let değişkenleri ile başlayalım; const değişkenler uygulamada sadece bir kere tanımlanırlar daha sonra değer ataması yapılamaz. Neden const değişken kullanmalıyız? Çünkü kaliteli kod yazarken ne kadar az değişken güncellersek o kadar iyi. Yani uygulamada değeri değişmeyecek değişkenleri const olarak tanımlamanız iyi olur.

Let değişkenler normal bir şekilde güncellenebilir farkı ise tanımlandıkları blok içerisinde çalışır (if ve for dahil, ama var değişken local olmadığından if ve for un dışına çıkar fonksiyon da çıkmaz). Aşağıdaki örneği inceleyerek daha iyi anlayabiliriz (daha iyi anlayabilmek için bu linkte test edebilirsiniz kodları):

 

Arrow Functions

Arrow functions, javascript te fonksiyon oluştururken daha kısa bir söz dizimi kullanmamızı sağlar. Oldukça kullanışlı ve daha okunaklı kod yazmamızı sağlıyor. Örnekte inceleyelim: (tek satırlı fonksiyonlarda parantez kullanmamaya çalış daha iyi bir syntax için)

String Interpolation

Javascript te tırnak işaretleriyle string yazmak hantal olabiliyor; çoklu satırda, değişken yazarken vs. () bu tırnak işaretleri sayesinde çoklu satırlarda, değişken yazarken felan işimizi kolaylaştırıyor ve okuna birliği de arttırıyor. Örnekte daha iyi inceleyelim:

Obje Özellikleri

Obje özellikleri kısmında daha kısa ve okunabilir syntax ile obje özelliği tanımlamayı ve bir objede fonksiyon yerine method yazmayı göstereceğim.

Modüller

Bu kısımda export ve import etmeyi anlatacağım: iki tane js dosyamız olduğunu düşünelim birinde bir obje oluşturduk içinde de fonksiyonlar ve özellikler var bu objeyi export edersek ikinci js dosyasında import edip obejnin içindeki özellikleri ve fonksiyonları kullanabiliriz.

Class

Class larda objeye benzer ve classların method oluşturma, miras alma gibi özellikleri de vardır. Ben temel bir class oluşturmayı göstereceğim:

 

 

By Batuhan Akkaya
27 Temmuz 2017